Sistemde bol miktarda manevra alanı - ambalajda manevraya yer yok

Ölçüler çeşitlilik gösterdikçe özel ambalajların depolanması da zorlaşmaktadır. Stand-By Longpack B.V. çeşitlilik gösteren lineer ölçülerde ürünler üreten şirketlere özel sofistike bir ambalajlama hattı geliştirdi. Hollandalı uzmanlar Hellebrekers Technieken tarafından sağlanan yazılım, sistemin hassasiyet ve esnekliğini garanti etmektedir - uzak I/O çözümü olarak u-remote ile birlikte.

Sistemde bol miktarda manevra alanı - ambalajda manevraya yer yok

Müşteriye özel ambalajlama - Hellebrekers Technieken, Hollanda

Müşteriye özel ambalajlama - Hellebrekers Technieken, Hollanda

"Ambalaj sektöründe trend, yüksek düzeyde otomasyonlu teknolojik açıdan sofistike makinelere doğru ilerleme göstermektedir. Bu, ürünlerini olabildiğince esnek ve özel bir şekilde ambalajlamak isteyen üreticiler tarafından belirlenen özel ihtiyaçları karşılamanın bir yoludur." diyen Hellebrekers mühendisi Ferro Koornberg, ilave eder: Stand-By Longpack ile uzun yıllara dayanan ortaklığımız boyunca, çözüm geliştirme süreci için yazılım desteği sunuyoruz."

Fanfold oluklu karton kullanan Stand-By Longpack'in sofistike makine parkuru, farklı ölçülerde ürünler için ambalaj üretmektedir. Tipik bir örneği ise, standart ölçüler yanı sıra istenilen en ve boyda ısmarlama üretilen jaluzilerdir. Bunun için her bir karton kutunun tek tek ayarlanması gerekmektedir. Sonra, ayarlanabilir bir zımbalama mekanizması, ilgili ambalajın ön yüzüne şekil vererek yapıştırıcı veya yapıştırıcısız kapatma imkanı sunmaktadır. Son olarak, otomatik katlama tezgahı ürünü özel üretim kutuya yerleştirmektedir. Sonuç ise, farklı ölçülerde karton levhalarını stokta tutma ihtiyacının ortadan kaldırılması.

Komple modernizasyonun tam zamanıydı

Başlangıç kontrol platformu, ihtiyaçlara göre kademeli olarak genişletilmiştir. Bir noktada, komple bir modernizasyona ihtiyaç duyulduğu açığa çıkmıştır. Tüm mevcut özellikler ve fonksiyonlar muhafaza edilirken amacımız daha kompakt, daha verimli ve daha kullanıcı dostu bir sisteme sahip olarak teknisyen olmayanların bile makineyi güvenilirlikle kullanabilmesini sağlamaktı. Ve Hellebrekers bu görevin başarıyla üstesinden gelmiştir - Weidmüller desteğiyle.

"Kontaktör, valf, motor yanı sıra etiket baskı makinesi gibi özel cihazların tam otomatik kontrolü sağlamak için, üç adet u-remote istasyonu, S7 CPU 1515 için 154 farklı sinyalin aktarılmasını gerçekleştirmektedir." diyen Weidmüler proje yöneticisi Marcel Tuit açıklık getirir: "Döner enkoderin analog çıkış sinyalleri oluklu kartonun tam uzunluğunu belirlemektedir. U-remote sayesinde özellikle hassas ve tam zamanlı sinyal giriş ve çıkışı, yüksek kalite düzeyinin güvenilirlikle elde edildiği anlamına gelmektedir."

Her şey kontrol altında

Kompakt ve esnek bir sisteme sahip olmak üzere Hellebrekers HD fişli u-remote modüllerini tercih etti. 8 mm genişliğindeki modüller, 11,5 mm modül genişliğinde 32'ye kadar bağlantıya sahiptir. Ayrıca tak-çıkar teknoloji kurulum ve modernizasyon işlemlerini hızlandırarak hatasız hale getirmektedir. Ambalaj makinelerinin teslimatından önce birleştirerek test edilmesi ve yeniden sökülmesi, Stand-By Longpack için belirleyici avantaj olmuştur. Bu süreç, kontrol ile bir bağlantı kurulmadan önce bile parametrizasyonu sağlayan entegre u-remote web sunucuyla desteklenmektedir.

Tüm küresel talepleri karşılayabilmek amacıyla Hollandalı makine üreticisinin hem insanlar hem de sistemler için güvenlik seviyesinin arttırılması da önemliydi. Bu amaçla, Hellebrekers, standart çıkış modüllerinin hemen yanında u-remote güvenli güç besleme modülleri kullanmıştır. Sonuç ise, herhangi bir PLC veya ek güvenlik rölesine ihtiyaç duyulmadan, durum mesajı iletimi ve acil durumlarda aktüatörün güvenle kapatılmasını sağlayan güvenli bir çözümün son derece kolay bir şekilde kurulmasıdır.

Paketlendi ve sevkiyata hazır - tam otomatik

Sonraki geliştirme aşaması ise lojistiğe teslim edilmeden önce ambalajlanmış ürünlerin tartım sürecinin otomasyonudur. Tartım modüllerinin verileri bu amaçla seri arayüz üzerinden aktarılmaktadır. u-remote sistemi, bu genişletmeyi seri iletişim cihazlarını mevcut otomasyon mimarisine kolay bir şekilde entegre eden iletişim modülleri vasıtasıyla desteklemektedir. Barkod tarayıcısı ve yazıcı da sisteme dahil edilmiş olup ağırlık ve ölçü etiketlerinin de otomatik olarak üretilmesi sağlanmıştır.

"u-remote kullanma kararımızı kolaylıkla aldık" diyen Koornberg açıklık getirir: "Weidmüller'in uzak I/O çözümü, piyasada mevcut tüm olumlu özellikleri tek bir sistemde sunmaktadır. Avantajlar ilk bakışta bile açık olup bizim için paha biçilmez olduğunu ispat etmiştir."