Akıllı şişeleme

Üstün diyagnostik ve yer kazandıran özellikleri sayesinde, Weidmüller u-remote, Belçikalı makine üreticisi Crown-Baele'nin yeni dolum makinelerinde güvenilir bir kontrol sürecini garanti etmektedir.

Akıllı şişeleme

Akıllı şişeleme - Crown-Baele, Belçika

Akıllı şişeleme - Crown-Baele, Belçika

Crown-Baele Kıdemli Proje ve Otomasyon Yöneticisi Philip Vorsselmans, Het Anker'in Mechelen tesisinde yeni şişeleme makinesinin ilk devreye alım sürecine Weidmüller'i davet etti. Weidmüller u-remote, bu şişeleme makinesinin kontrol sisteminde kullanılmıştır.

Birinci sınıf şişeleme makineleri

50 yıldan beri, Crown-Baele, uzun bir süre boyunca dayanıklı olacak şekilde tasarlanan güvenilir ve birinci sınıf şişeleme makineleri imalatı konusunda dünya çapında ün kazanmıştır. Crown-Baele'nin misyonu, her türlü şişeleme ihtiyacı için birinci sınıf hizmet ve çözüm sağlayıcısı olmaktır. Crown-Baele, tüm dünyada makinelerin performansını arttırmak için tutkulu ve azimli uzmanlara ve saha mühendislerine sahiptir. Üç yıl önce, Crown-Baele otomasyon bölümünü revize etti. Daha önceki çözümlerde modemlerin kullanıldığı sistemlerde, günümüzde İnternet üzerinden uzaktan bakım gittikçe önem kazanmaktadır. Bu sayede, uzmanlar ve saha mühendisleri dünyanın her yerinde hizmet sunabilmektedir. Web bağlantısının bulunduğu her yerde, müşteri makineleri uzaktan izlenebiliyor ve müşterilere tavsiyeler verilebiliyor.

Saatte 21.000 şişe

Yıllardan beri Het Anker'in Mechelen kent bira fabrikası, eski moda şişeleme makinesi kullanmaktaydı, ancak arıza sürelerin sıklaşması ve artan şişeleme kapasitesi (saatte 7.000'den 21.000 şişeye) sonucu Het Anker bira fabrikası Crown-Baele ile iletişime geçerek, saatte 21.000 şişe kapasiteli bir şişeleme makinesi geliştirmesini talep etmiştir. Het Anker bira fabrikası, güvenilir bir tedarikçi ve bakım ortağı olarak yüksek bir itibara sahip Crown-Baele ile çalışmaya karar vermiştir.

Crown-Baele şişeleme konusundaki uzmanlığının yanı sıra boş şişeden mantarlı ve etiketlenmiş Gouden Carolus şişesine kadar tüm ambalajlama sürecinde derin bir bilgi birikimi ve deneyime sahiptir.

Het Anker tarafından görevlendirilen Crown-Baele, tüm ambalajlama hattını inceleyerek mevcut makinelerin saatte 21.000 şişe gibi yüksek bir şişeleme kapasitesine sahip yeni bir makineyle uyumlu çalışıp çalışamayacağını belirlemiştir. Tüm süreçler üzerinde detaylı bir inceleme sonrasında, Crown-Baele, makinelerin verimliliği ve geliştirme noktaları açısından tüm ambalajlama sürecini kontrol etmeye başlamıştır.

Akıllı şişeleme ve verimlilik

Het Anker şişeleme makinesi için uygun bir uzak I/O çözümüne yönelik kapsamlı bir araştırma sonrasında, Weidmüller u-remote, diyagnostik özelliği ve yer kazandıran yapısı sayesinde ikna etmeyi başarmıştır.

PROFINET tabanlı bir Siemens S7-300 PLC, şişeleme makinesini kontrol ederken bir dokunmatik panel net bir görselleştirme ve işletim sunmaktadır. Döner tablalı şişeleme makinesi 56 pozisyona sahip olup her şişe tek tek doldurulmaktadır. Bu sebeple, her dolum pozisyonu kendisine ait kontrol ve sensörlere sahiptir. Burada, u-remote, döner kısımda kullanılmış olup, çeşitli sensörler ve kontrol valfleri doğrudan u-remote modüllerine bağlanmıştır. PROFINET bağlantılı bir valf adası, şişeleme sürecinde şişeleri tutan silindirleri kontrol etmektedir.

Geleceğin makinesinde, yerel PLC I/Okartlarının yerini kompakt ve ideal I/O tasarımına sahip u-remote alacaktır. Ayrıca, u-remote, son kullanıcının başka bir PLC markası kullanması halinde kontrol panosundaki komponent düzeninin standartlaştırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Akıllı şişeleme ve güvenlik

Crown-Baele şişeleme makinesi, 0.2 ile 0.75 litre arası kapasitelere sahip şişelerin yanı sıra ara boyutları da doldurabilen akıllı bir tasarıma sahiptir. Tüm bu değişiklikler, dokunmatik panel ayarları ile yapılmaktadır. Diğer bir akıllı özellik ise makinenin kırık şişeleri tespit edebilmesidir. Böyle bir durumda, otomatik bir temizlik prosedürü harekete geçirilmektedir.

Temizlik birkaç dolum çevrimi devam ederken kırık şişe tamamen uzaklaştırılmaktadır ve ayrıca yanındaki pozisyonlar da temizlenmektedir. Sonuç ise, eksiksiz bir güvenlik ve hijyen takibi. u-remote'un güçlü sorun tespit özellikleri bu sürecin önemli bir parçasıdır. "u-remote'un faydaları, şişeleme makinelerimiz gibi akıllıdır" sözleriyle özetler Philip Vorsselmans.

Philip Vorsselmans'ın Crown-Baele'yi nasıl tanımlayacağı sorusuna şöyle cevap veriyor: "Yenilikçi ve müşteri odaklı ve Weidmüller gibi partnerlerimizde aradığımız şey budur."