Temassız güç aktarım teknolojisi, otomasyonda yeni fırsatlar yaratıyor

Temassız güç aktarım teknolojisi, otomasyonda yeni fırsatlar yaratıyor
Ürün Müdürü Klaus Leuchs, 5 milimetreye kadar hava boşluğundan güç aktaran FreeCon Contactless'ın tanıtımını yapar

Temassız güç aktarım teknolojisi, otomasyonda yeni fırsatlar yaratıyor

Bakım gerektirmeyen bir çözüm ile yüksek düzeyde güç aktarımı için, Weidmüller kanıtlanmış endüktif rezonans bağlantı teknolojisini optimize ederek gücün bir hava boşluğundan güçlü motorlara bile güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamıştır.

Akıllı güç aktarımı çözümlerinin geliştirilmesi akıllı fabrikaya giden yolun ana basamaklarından sadece birisidir. Geleneksel yöntemlerde, güç kaynakları mekanik geçmeli temas ile manuel bağlanmaktadır. Ancak bu ürünler önemli düzeyde bir bakım gerektirirken sık sık değiştirilerek üretim kesintilerine yol açmaktaydı. Bu zayıf noktalar, geleneksel geçmeli bağlantıların sunduğu esneklik ve hizmet ömrünü fersah fersah aşan temassız güç aktarımı için geçerli değildir.

"Temassız güç aktarımı herkes için tanıdık bir şeydir. Örneğin elektrikli diş fırçaları. Bu aktarım yöntemi, fırçaların aşınmaya tabi kablolu bağlantıdan bağımsız bir şekilde çalıştırılacağı anlamına gelmektedir" şeklinde karşılaştırma yaparak açıklayan Ürün Müdürü Klaus Leuchs altını çizer. "Endüstriyel uygulamalar da bu düzeyde bir esneklikten son derece faydalanmaktadır. Sonuç olarak, çetin endüstriyel ortamlara uygun popüler indüktif rezonans bağlantı teknolojisini geliştirerek maksimum verimlilik ile yüksek bir güç yoğunluğu sağlayarak ilk defa çok çeşitli uygulamalara kapı açtık."

null
Elektrikli diş fırçası kullandığımızda, temassız endüksiyon şarj, biz dişlerimizi fırçalarken, o diğer tarafta görevini getirmeye devam eder. Endüstri segmentinde, optimize edilmiş Weidmüller teknolojisi, yüksek performanslı otomasyon için sayısız fırsatlara kapı açıyor.

Maksimum verimlilik & yüksek güç yoğunluğu

Weidmüller FreeCon Contactless sistemi bir hava boşluğu üzerinden 240 Watt'a kadar güç aktarmaktadır. Tamamen aşınmasız ve verimli bir çözüm.

Yüksek güç aktarımı robotikten döner sistemlere ve otonom taşıma sistemlerine kadar çok çeşitli endüstriyel uygulamalar anlamına gelmektedir. Beş milimetreye kadar aktarım mesafesi sunan sistem yüksek titreşimli uygulamalarda bile sorun teşkil etmemekte ve performans sınıfında türünün tek örneğidir.

Rastgele yaklaştırma seçenekleri, potansiyel uygulamalarda esnekliği daha da arttırmaktadır. Bağlantı iki modül yan yana geldiğinde kurulur - hatta modüller hareket ettiğinde bile güç sabit kalır. Bu, endüstriyel sistem kurulumunda tamamen yeni yapılara imkan tanırken üretim süreçlerinin optimizasyonuna büyük bir katkıda bulunur.

Bunların yanı sıra, bu performans parametrelerinin tümü 100 x 100 x 47 mm gibi en kompakt tasarımda uygulanabildiğinden FreeCon Contactless en yüksek puanları toplamıştır. Böylece IP 65 sistemi neredeyse tüm endüstriyel ortamlarda, özellikle yer tasarrufu sağlayan bir şekilde kullanılabilir.

Fakat Weidmüller, böyle yüksek bir güç düzeyini böyle bir kompakt formatla birleştirmeyi nasıl başardı? "Yenilikçi termal yönetimine dayanan başarı reçetemiz geliştiricilerimizin yüzde 90'ı aşan bir verimlilik elde etmesini sağlayarak ısı oluşumunu etkili bir şekilde azaltmıştır." diyerek konuya açıklık getiren Leuchs ekler: "İşte bu koşullar altında, amaçladığımız kompakt tasarımı hayata geçirebildik."

null
FreeCon Contactless, güvenli ve temassız güç aktarımı sayesinde üretim otomasyonunu desteklerken endüstrinin ihtiyaçlarına adapte edilerek bir kontrol sistemine entegrasyon olanağına sahiptir.

Sahada akıllı kontak noktaları

FreeCon Contactless, Alman otomotiv sektörünün lider üreticileriyle yakın bir işbirliği içinde geliştirildi. Bu ortaklık yaklaşımında yapılan bir öneri harika bir özellikle sonuçlandı: sistem PLC ile kontrol edildiğinden, sekonder taraf primer taraf kullanılarak açılıp kapatılabilmektedir. Sonuç ise, yüksek düzey kontrol sistemine entegrasyon için uygun, anahtarlanabilir bir cihaz.

Tak&çalıştır özellik, FreeCon Contactless'in geçmeli konnektör kadar kolay kullanılabildiği anlamına gelmekte olup bu sayede mevcut sistemlerle sorunsuz bir uyum gösterebilmektedir.

Bugüne kadar manuel olarak yapılan bağlantılar artık otomatik olarak anında kurulabilmektedir - akıllı fabrikaya giden yolda yeni fırsatlara kapı aralıyor.

Danışmanlık & Destek

Sercan Olca

Teknik Destek Mühendisi