Home

MCZ OVP HF

Veri Hatları için Yüksek-Gerilim-Koruma

 

Yeni Weidmüller „MCZ ovp HF“ yüksek gerilim koruma-klemensleri endüstriyel BUS-Sistemleri, Veri-Arayüzleri ve dinamik analog sistemler için üretilmiştir. Raya monte edilebilen, 6mm kalınlığındaki OVP-Klemensler düşük sinyal kayıp- ve yüksek sinyal iletim-faktörü ile PROFİBUS, Interbus, CAN, LON ve DeviceNet gibi hızlı veri transferi yapılan sistemlerde kullanılmaktadır. Makina-, Sistem- ve Bina otomasyonundaki birçok endüstriyel uygulamada Bus-Sistemleri ve yüksek hızlı veri arayüzleri kullanılmaktadır. Klasik yüksek gerilim koruma modüllerinin transmisyon frekansı bu tür uygulamalar için yeterli değildir.

 

Rüzgar türbini bunun için mükemmel bir örnek teşkil etmektedir:

Rüzgarın şiddetine göre kanatların açısını ayarlayan ve pozisyonunu kontrol eden sistemin hızlı bir veri transferine ihtiyacı vardır. Farklı sistem üreticileri CAN, DeviceNet, Modbus ve Profinet gibi farklı Bus-Sistemleri kullanmaktadırlar.

 

Kompak bir yapıya sahip Weidmüller’in yeni MCZ ovp HF modülleri Bus-Sistemlerinin veri hatlarını sinyalleri etkilemeden korurlar. “MCZ ovp HF”, süpresör diyotlardan oluşan bir köprü ile iki kademeli korumaya sahiptir. Bu koruma devresi sayesinde, iletilen sinyalde herhangi bir gecikme ve değişme olmadan, transfer frekansı 100 MHz ‘e kadar mümkündür (100 Ohm – sisteminde ölçülmüştür).

 

10 kA (8/20 µs) ‘e kadar olan yüksek gerilimin taşıyıcı raya güvenli bir şekilde aktarılması paslanmaz çelikten yapılmış Omega-Yay sayesinde gerçekleşir. Vibrasyon ve titreşimlere dayanıklı bu bağlantı sistemi uzun yıllar düşük geçiş direncini koruyarak güvenli bir topraklama sağlar. Class III koruma sınıfına ait olan MCZ ovp HF kullanıcı tarafından kolayca raya takılarak toprak bağlantısı gerçekleştirilir.